Çizelge 2 "Çekim Alanı ve Ağırlık" ile
"Serbest Düşme Hareketi" Konularının
Davranış Özelliklerinin
Aşamalılık İlişkisi.
|
D a
v r a
n ı ş Ö z e
l l i
k l e
r i |
||||||||||||||||||||||
Konu |
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
|||||||||||||||||
Kavram Bilgisi |
Olgular Bilgisi |
Alışı, Yol, Yöntem, Sıra,
Dizi, Kategori ve Ölçütler Bilgisi |
Genelleme, İlke ve Kuramlar Bilgisi |
Kavrama |
Uygulama |
||||||||||||||||||
ÇEKİM
ALANI VE AĞIRLIK |
5 |
|
83 |
|
178 179 180 181 182 |
|
|||||||||||||||||
SERBEST
DÜŞME HAREKETİ |
|
|
87 |
134
|
|
224 225 |
|||||||||||||||||
Çizelge 3 "İtme" ve "Momentum"
Konularının Davranış
Özelliklerinin Aşamalılık
İlişkisi.
|
D a
v r a
n ı ş Ö z e
l l i
k l e
r i |
||||||||||||||||
Konu |
I |
II |
III |
IV |
V |
VI |
|||||||||||
Kavram Bilgisi |
Olgular Bilgisi |
Alışı, Yol, Yöntem, Sıra,
Dizi, Kategori ve Ölçütler Bilgisi |
Genelleme, İlke ve Kuramlar Bilgisi |
Kavrama |
Uygulama |
||||||||||||
İTME |
|
|
21 |
32 |
44 |
60 61 |
|||||||||||
MOMENTUM |
|
|
23 24 |
33
35 |
49 50 |
62 63 |
|||||||||||
Ek 1 Günlük Ders Planı
A- Biçimsel Bölüm
Okulun Adı :
Dersin Adı : Fizik 2
Sınıfı :
Ünitenin Adı ve Numarası : Yeryüzünde
Hareket
Konunun Adı : Çekim alanı ve
Ağırlık, Serbest Düşme Hareketi
Süre : 3 ders saati
Öğretmenin Adı Soyadı :
Öğrenme-Öğretme Tekniği : Karma
Kaynak Kitaplar : MEB Ders
Kitabı
Araç ve Gereçler : Defter yaprağı, silgi,
dinamometre, eşit kollu terazi.
Konunun Örüntüsü
Konu Başlığı : 1- Çekim Alanı ve Ağırlık; 2- Serbest Düşme
Hareketi
Ana Nokta : Serbest düşme hareketi
hareketlinin kütlesine bağlı değildir.
Yardımcı Noktalar : 1-
Cisimler yer tarafından yerin merkezine doğru çekilirler.
2-
Tüm cisimler aynı yerde aynı bir ivme ile hareket ederler.
3- Serbest
düşme hareketi, ilk hızsız düzgün hızlanan bir harekettir.
Hedef ve Hedef Davranışlar : Konu analizi sonunda
belirlenmiş1-11 no'lu hedef ve hedef davranışlar.
Eğitim Durumu
B. Giriş Bölümü
1- Dikkat Çekme: Boyutları
birbirine yakın, biri hafif, diğeri ağır iki cismi aynı yükseklikten aynı anda
bırakırsak ne olur?
2- Güdüleme: Bu konuyu iyi öğrenirseniz doğada bulunan cisimlerin yaptıkları
hareketleri gözleyebilirsiniz.
3- Gözden Geçirme: Bu derste havada serbest
bırakılan cisimlerin yaptığı hareketi inceleyeceğiz.
4- Derse Geçiş: Bu hareketle ilgili bir
gösteri düzenleyeceğim ve iki yeni kavram daha öğreneceğiz.
C. Geliştirme Bölümü
Etkinlikler :
1- Öğretmenin
serbest düşmeye bırakılan cisimlere ait bir gösteri düzenlemesi.
Yerin çekim alanı ve ağırlık kavramlarını tanımlaması.
Öğrencilere yerin çekim alanının değerini bir deneyle
buldurması.
2- Öğretmenin serbest düşme
hareketinin tanımını yapması
Serbest düşme hareketinin
matematiksel bağıntılarını buldurması.
Serbest düşme hareketinin
konum-zaman, hız-zaman ve ivme-zaman grafiklerini çizdirmesi.
Basamaklar
Öğrencilerin, gösterinin yapılacağı bölgeyi görebilecek biçimde
yerleştirilmesi. Öğretmenin birkaç kere
katlanıp buruşturularak top şekline getirilmiş bir defter yaprağı ile silgiyi birlikte aynı yükseklikten aynı anda
serbest bırakması.
Soru: Bu iki cismin hareketini yorumlayınız.
Çözüm: Bu iki cisim tarafımızdan bir kuvvet uygulamadan bırakıldığı
halde harekete geçtiği için cisme bir kuvvet etki etmiş olmalıdır. Bu kuvvet cisimleri yerin merkezine doğru
çekmektedir. İki cismin yer
değiştirmesi ve hareket süreleri aynıdır.
Bu nedenle herhangi bir andaki anlık hızları da aynı olmalıdır. Burada bu iki cismin ivmeleri eşit
olmalıdır. İvme, cisimlerin kütlelerine
bağlı olmamalıdır. Yörünge tahtaya çizilir.
Ağırlık: Cisimlere yerin
uyguladığı çekim kuvvetine o cismin ağırlığı denir. Ağırlık "G" ile simgelenir. Birimi "newton"dur ve "N" ile simgelenir.
Dinamiğin temel ilkesini (F=ma) konumuza uygularsak G=mg elde
edilir. Bu eşitlikten y=-1/2gt2 yazılabilir. "g"ye yerin çekim alanı (yerçekimi
ivmesi)" denir. Alan açıklanır.
Yerin çekim alanı (yerçekimi ivmesi): Birim kütle başına düşen
yerçekimi kuvvetine yerin çekim alanı denir.
Birimi "N/kg"dir.
Deney: Öğrencilerin bir kitabın
dinamometre ile ağırlığını, eşit kollu terazi ile kütlesini ölçmeleri;
buldukları değerlerden g ivmesinin değerini dinamiğin temel ilkesinden
yararlanarak bulmaları. Aynı işlemi 2
ya da üç kitapla yineleyerek g'nin kütleden bağımsız ve sabit olduğunu
görmeleri.
Yerin çekim alanının büyüklüğü, cismin bulunduğu noktanın yer merkezine
olan uzaklığına ve coğrafi enlemlere bağlı olarak değişir.
Ara
Özet:
Ağırlık ve yerin çekim alanı türetilmiş büyüklüklerdir. Her ikisi de vektörel büyüklüklerdir.
Ara
Geçiş: Bu
gösteriye ait hareketi inceleyelim.
Serbest düşme hareketi: İlk
hızsız olarak düşmeye bırakılan cisimlerin ağırlıkları etkisiyle yaptıkları
harekettir.
Soru:
Serbest düşme hareketinin hareket formüller hangi hareketten
yararlanılarak nasıl çıkartılabilir?
Çözüm: İlk hızsız düzgün hızlanan doğrusal hareket formüllerinde
"a" yerine "-g" alınarak serbest düşme hareketi ile ilgili
hareket bağıntıları elde edilir.
İlk hızsız düzgün hızlanan doğrusal hareket |
Serbest düşme hareketi |
|
|
|
|
|
|
Örnek
Alıştırma: Yüksek bir yerden bırakılan bir cisim serbest olarak
düşmektedir. Bırakıldıktan 1, 2, 3 ve 4
s sonraki konumunu ve hızını bulunuz.
Çözüm: Cismin bırakıldığı noktayı
koordinat sisteminin merkezi olarak seçelim.
Birinci (1.) saniye sonunda konumu ve hızı :
İkinci (2.) saniye sonunda konumu ve hızı :
Üçüncü (3.) saniye sonunda konumu ve hızı :
Dördüncü (4.) saniye sonunda konumu ve hızı :
h v a
Soru: Serbest düşme hareketinin konum-zaman,
hız-zaman ve ivme-zaman grafiklerini çiziniz.
Çözüm:
D. Sonuç Bölümü
Son Özet: Cisimler yer tarafından yerin merkezine doğru çekilir. Serbest düşmede tüm cisimler aynı yerde aynı
sabit ivmeyle hareket ederler. Serbest
düşme hareketi, ilk hızsız düzgün hızlanan doğrusal harekettir. Serbest düşme hareketi hareketlinin
kütlesine bağlı değildir.
Tekrar Güdüleme : Başlangıçta yapılan
güdülemenin aynısı yapılır.
Kapanış : Dikkat çekme
basamağındaki sorunun tekrar sorulup yeter sayıda öğrenciye söz verdikten sonra
sorusu olan öğrencileri yanıtlaması ya da başkaca sorular için hazır olduğunu
belirtmesi.
E. Değerlendirme Bölümü
Soru 1 : "Ağırlık", "Yerin Çekim
Alanı" ve "Serbest Düşme Hareketi" kavramlarının tanımlarını
derste geçen ifadesiyle söyleyiniz.
Soru 2 : "Ağırlık"
ve "Yerin Çekim Alanı" kavramlarının karşılığı olan sembolleri
yazınız.
Soru 3 : "Serbest Düşme Hareketi"nin matematiksel bağıntılarını yazınız.